Üyelerden Haberler


BAYRAKTARLAR HOLDİNG’DEN DOĞU PAZARI İÇİN ÇİN ATAĞI

Avrupa’ nın 163 milyon euroluk otomobil aydınlatma devi Alman Odelo’ yu satın alan Bayraktarlar Holding, Çin’ de fabrika açma hazırlığında. Holding, Doğu ülkeleri pazarında da etkin olmak için Çin’ de 34 milyon euroluk bir yatırımla fabrika kuracak.

Bayraktarlar Holding iştiraki Farba’ nın 32. kuruluş yıldönümü Bursa’ da kutlandı. Otomotiv sektöründeki birçok markaya 1979 yılından bu yana far ve stop lamba tedariki sağlayan Farba’ nın 32. yaşının kutlama töreni Bayraktarlar Holding ve Farba’ nın üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Bursa Altınceylan Sosyal Tesislerinde yapıldı.

Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Bayraktar, Mercedes, BMW, Porsche gibi global devlere üretim yapan Alman Odelo Grup’ un yüzde 100 hissesini de satın alarak büyük bir adım attıklarını belirterek, satın almayla ilgili şunları söyledi:

“ Merkezi Almaya’ da bulunan ve burada 4, Slovenya’ da 1 fabrikası olan otomotiv aydınlatma ürünleri tedarikçisi Odelo Group’ un hisselerinin yüzde 100’ ünü satın aldık.

Birleşmeyle 5 Yıl İçinde 500 Milyon Euro Ciro Hedefleniyor

Odelo’ nun gruba dahil edilmesiyle toplam cironun 500 milyon dolara ulaşmasını hedeflediklerini belirten Bayraktar “ Almanya’ da bulunan 3 fabrikasından birisinde, ledli arka stop lambaları üretiliyor. Bu fabrikada ledlerle ilgili elektronik parçaların da üretimi yapılıyor. Diğer fabrikalarda da otomotiv aydınlatmasıyla ilgili üretimler mevcut. Mercedes’ in tamamının arka lambalarının üretimini bu fabrikada biz gerçekleştireceğiz. Lüks Alman markalarına üretim yapan Odelo’ nun 2010 Yılı cirosu 163 milyon euro. Farba’ nın cirosu da 40 milyon euro. Bu birleşmeyle beş yıl içinde 500 milyon euro ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Firmayı satın alırken, bölgedeki otomotiv üreticileriyle de anlaşmalar gerçekleştirdik. Bu anlaşmalardaki taahhütlerimizi gerçekleştirmek içinde yeni yatırımlarınız için hazırlıklara başladık” bilgisini verdi.

Avrupa’ nın yanı sıra Doğu Pazarına da Hakim Olacağız

Avrupa’ nın yanında doğu pazarına da hakim olmak istediklerini söyleyen Bayraktar,
“ Avrupa’ da temas halinde olduğumuz otomotiv üreticilerinin bizden beklentileri var. Biz de taahhüt ettiğimiz hedefleri gerçekleştirmek için yatırım planlarımızı hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz” dedi. Öncelikle Çin’ de bir fabrika kurma girişimleri olacağına kaydeden Bayraktar, “ Doğu pazarını da istediğimiz için bu yatırımı gerçekleştirmek zorundayız. Bu yatırım toplam 34 milyon euro tutarında olacak” diyerek, sözlerinin şöyle tamamladı: “ Bunun yanında Farba’ nın Türkiye’ deki üretim ayağını geliştirmek için mevcut Gebze’ deki fabrikamızı da faaliyete sokuyoruz. Gebze’ deki yeni fabrikamız için 12.5 milyon euroluk ekipman yatırımı gerçekleştirdik”.


Medya