Üyelerden Haberler


KANCA ÖĞRENCİLERİ TOSB OTOMOTİV YAN SANAYİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE

Dövme sektörünün önde gelen firmalarından Kanca A.Ş.’nin katkıları ile KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu öğrenci ve öğretim elemanları, 15-16 Mayıs 2015 tarihinde TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesine teknik gezi düzenledi. Geleneksel hale gelen teknik gezimizde TOSB içerisinde bulunan ve konularında Türkiye’deki lider kuruluşlar arasında olan Honda, EKU Fren, Hasçelik, Cengiz Makine, Schneider Elektrik ve Kanca A.Ş. firmalarını ziyaret eden öğrenciler, derslerde gördükleri birçok konunun sanayideki uygulamasını ve inceliklerini öğrendiler.

Honda firmasında bir otomobilin üretim aşamalarını öğrenen öğrenciler, ardından EKU Fren’e geçerek fren disk ve kampanalarının nasıl üretildiklerini inceleme fırsatı buldular. Hasçelik firmasında çeliklerin üretim aşamalarını, Cengiz Makine’de ise çeliklere uygulanan şekil verme işlemlerini ve bu işlemler sırasında kullanılan makineleri incelediler. Firma yetkilileriyle birebir görüşme fırsatı bulan öğrenciler çalışma koşulları ve staj imkânları hakkında bilgiler aldılar. Schneider Elektrik ve ardından Kanca A.Ş. üretim tesislerini gezen Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu öğrencileri “Merhum Abdullah Kanca ile, desteklerini devam ettiren Kanca A.Ş, Genel Müdürü Alper Kanca’ya, Kanca Ailesine, Yönetim Kurulu Üyelerine ve teknik gezimizde bizlerle ilgilenen Kanca A.Ş.’nin tüm yönetici ve çalışanlara teşekkür ediyoruz. Okul yönetimine sanayi ile yakın ilişkilerden ve sağladıkları imkânlardan dolayı da müteşekkiriz” dediler.

Kanca A.Ş. Genel Müdürü Alper Kanca öğrencilerin ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kanca A.Ş. nin kurucusu rahmetli Abdullah Kanca tarafından 2008 yılında memleketlerinde yaptırılan eğitim yuvasında okuyan başarılı öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. Alper Kanca, Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulunda okuyan öğrencilerin stajlarını Kanca A.Ş.’de bitirmelerini destekleyeceğini belirtti. Meslek Yüksek Okulundan mezun olan öğrencilere Kanca A.Ş. veya TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki diğer fabrikalarda bölümlerine uygun alanlarda referans olarak iş bulmak için yardımcı olmaya devam edeceklerini söyledi. Alper Kanca; “Türkiye’nin sanayisinin gelişmesi, ihracatımızın artması, sattığımız ürünlerin niteliklerinin çoğalmasıyla birlikte, nitelikli elaman ihtiyacı da artmaktadır. Meslek Yüksek Okulumuza sanayinin beklentisi olan nitelikli eleman yetiştirmesi konusunda her türlü desteği vermeye devam etmekteyiz. Meslek Yüksek Okulumuzun her alanda daha iyi hale gelmesi için gayret sarf eden başta Okul Müdürü Doç. Dr. Hamdullah Çuvalcı hocamız olmak üzere, tüm öğretim elemanlarına ve idari personele teşekkür ediyor, öğrencilerimize de başarılar diliyorum.” dedi.

Ziyaret öncesinde Kanca A.Ş. Kalite Müdürü Zeki Yazıcı tarafından öğrencilere kalite ve işletme hakkında genel bilgiler verildi. Kanca A.Ş. İş Sağlığı ve Güvenlik Uzmanı Ümit Güneş tarafından önce iş sağlığı ve güvenliği konulu bilgilendirme yapıldı. Satış sorumlusu Aydın Gönül, teknik gezi boyunca Öğretim Elemanlarına ve öğrencilere eşlik etti.

Kanca A.Ş. 2013 yılında Meslek Yüksek Okulu Müdürümüz Doç. Dr. Çuvalcı ile birlikte 15 Öğretim Elemanımızı ağırlayarak, onlara Otomotiv Yan Sanayinin en kıymetli fabrikalarında gözlem yapma imkânı sağlamıştı. Geçen yıl ise Okulumuzun başarılı 30 öğrencisi, MYO Sekreteri Ali Rıza Köroğlu ve Öğr. Gör. Ali Kangal, Otomotiv Yan Sanayinin Merkezi TOSB’da 6 önemli üretim tesisini ziyaret etmişti. Öğrencilerimiz tarafından ziyaret edilen Kanca A.Ş., 1960’lı yıllarda 20 kişilik kadro ile aile şirketi olarak el aletleri üretimine başlamış; bugün otomotiv sektörüne yönelik dövme parça üretimi, savunma sanayi ve inşaat sektörü gibi çok geniş bir yelpazede; parça, kalıp, tasarım ve metal şekillendirme üretimi ile alanında çok önemli kurum haline gelmiştir.


Medya